top of page

ART a ZdravieByť digitálnym arťákom je pre mnohých z nás nie len hobby či vysnívaná práca ale aj spôsob akým vieme relaxovať. Hodiny presedené pri tvorbe si však môžu vybrať daň v podobe zdravotných ťažkostí. Týmto článkom by sme chceli upozorniť na niekoľko najčastejších problémov spojených s digitálnym artom a jednoduché spôsoby prevencie.


Upozornenie Ako autori tohto článku nie sme lekári, fyzioterapeuti či psychoterapeuti, preto berte nasledujúcie riadky ako výstrahu. Ak máte pretrvávajúce problémy či bolesti určite to konzultujte s lekárom!

 

Biomechanická únava


Mnohými podceňovaný problém je fyzická záťaž spojená s opakovaným robením drobných pohybov a nesprávnym sedením. Karpálny tunel, zápaly šliach a kĺbov zápästia, tenisový lakeť, bolesti ramena, chrbtice a krčnej chrbtice.


Tieto slovné spojenia idú ruka v ruke so sedavým zamestnaním a obzvlášť v umeleckom smere. Stačí sa prejsť po arťáckej konferencii alebo nakuknúť do triedy plnej grafikov a určite zazriete mladých umelcov s bandážami či neoprénovými dlahami na ruke.


Ruky

Opakovanie drobných pohybov zápästím či mikropohybov prstami môže viesť k preťaženiu pohybového ústrojenstva v ruke. Tieto pohyby obvykle vykonávame pri technikách ako šrafúra, či vyfarbovanie. Rovnaké, ak nie väčšie napätie vzniká pri linkovaní - teda linearte, kde dlhú dobu kŕčovito v prstoch zvierame stylus a snažíme sa udržať rovnú líniu.


Najprv zdanlivo bežná únava prerastie do brnenia či tŕpnutia. Keď brnenie odznie, je to známka zhoršenia stavu a prichádzajú opuchy, kŕče, pálenie, a bolesti. Nastáva výrazná strata motoriky. Pri karpálnom tuneli, zápaloch šliach a všeobecne preťažení končatiny, je zradné najmä to, že príznaky sa prejavia až neskôr, keď je ruka v pokoji. Teda v noci alebo ráno.


Zo začiatku je veľmi jednoduché tieto symptómy odignorovať, ale ak prídu bolesti, obvykle je už veľmi neskoro. Neliečené problémy môžu viesť až k operácii, ktorá ale nemusí znamenať ich odstránenie v budúcnosti. Hojenie karpálneho tunela, či tenisového lakťa trvá zhruba 3 mesiace, a následky vám môžu ostať do konca života. Navyše - slovenská zdravotná starostlivosť je viac hazard ako istota, preto je dôležité dbať na prevenciu.


Ako tomu predísť?

Je dobré si vyčleniť 5-15 minút pred začiatkom práce na cvičenia rúk a ponaťahovať sa.


Tak isto sú vhodné tzv. warm up kresby. Pod tými si netreba predstaviť skice alebo hotové ilustrácie, ale skôr cvičenie, pri ktorom stačí len nechať ruku voľne behať po papieri a vyskúšať si celý záber pohybov, ktoré používame pri kresbe.


Rovnako dôležité je držať nástroje ako pero či tablet uvoľnenou rukou a vyhnúť sa kŕčovitému zvieraniu.


Pri použití myši sa odporúča používať takzvané vertikálne myši, ktoré zmierňujú napätie v ruke.


Netreba zabúdať na ponaťahovanie prstov a rúk po skončení práce.


Vitamín B a kolagén pomáhajú šľachám a kĺbom.


Pri bolestiach pomôžu chladivé obklady či gély - toto je však len akútna pomoc, a v tomto bode je potrebná návšteva lekára.


Mnoho arťákov si pomáha elastickou alebo pevnou bandážou či ortézou, ktorá fixuje ruku. Po týchto pomôckach ale väčšina z nás siahne až keď už je neskoro. (Ja mám doma už asi 5 takých…)


 

Chrbtica a krk

Okrem ochorení rúk, mnoho arťákov trpí bolesťami chrbta a krčnej chrbtice. Seknutie v krku či krížoch, hŕbenie sa, vyskočené platničky - to sú časté príznaky dlhého a nesprávneho sedenia pred monitorom.


Príčinou pri tom nie je len nekvalitné a nepohodlné kreslo či stolička ale aj nastavenie výšky sedenia, výška stola, výška monitora či display tabletu, natočenie pri doske stola, nastavenie opierok a mnoho ďalšieho.


Tieto faktory si najprv neuvedomíme, keď ale potom sedíme 5 hodín zhrbení, s prekríženými nohami, chrbticou stočenou ako paragraf a hlavou vytočenou do strany, stačí jediný neopatrný pohyb, a príde na rad okamžitá bolesť, kŕče a seknutie.


Mnoho z nás si tiež neuvedomuje, že nesprávne sedenie prispieva k únave, zlému dýchaniu a môže viesť k bolestiam hlavy, migrénam, problémom s očami a kope ďalších nepríjemností.


Ignorovanie symptómov a ich príčin dopadne tak, že je potrebná návšteva lekára, rehabilitácie alebo priamo operácia. Asi nemusíme dodávať, že operácie chrbtice sú desivé a nepríjemné už z počutia a zotavenie sa trvá naozaj dlho…


Prevencia

Na internete existuje veľa obrázkov s popisom správnych nastavení, my preto spomenieme skôr body na ktoré rozhodne netreba zabudnúť.


Je dôležité vybrať pohodlné sedenie a správne nastaviť výšku sedadla, opierok, operadla, sklon a podobne. Pozor na herné kreslá - tie menej kvalitné uprednostňujú vzhľad pred zdravím.


Dôležitá je výška stola v súvislosti so sedením ale aj s polohou rúk.


To platí aj pre výšku monitora, na ktorý by sme sa mali pozerať priamo, bez sklonu či vytočenia hlavy. Pri viacerých monitoroch, sa otáčaniu nedá zabrániť, ale hlavný monitor alebo tablet by mal byť priamo pred nami, keďže naň budeme pozerať najviac.


Neodporúča sa používať opierky rúk pred klávesnicu či myš, keďže môžu prispievať k problémom so zápästím.


Samozrejme tu platí staré známe, nerhbiť sa a sedieť vystretý.


Vhodné sú aj pravidelné pauzy, kedy je dobré sa ponaťahovať a vystrieť chrbát.


Špeciálne pre arťákov sa neodporúča kresliť a pozerať do tabletu, ktorý máme položený na kolenách.


Pre tých ktorí by chceli investovať nie len do svojho pohodlia ale aj zdravia, skvelou pomôckou je výškovo nastaviteľný stôl, pri ktorom sa dá pracovať aj postojačky.


Ergonómia sedenia pri počítači je téma sama o sebe preto odporúčame použiť internet, kde nájdete všetky potrebné informácie.


 

Pitný režim

Zdanlivo bežnú vec ako je dodržiavanie pitného režimu mnoho arťákov podceňuje alebo priamo ignoruje. Do tvorby sa vieme zahĺbiť aj na niekoľko hodín a zabúdame piť. Dehydratácia však okrem suchých pier nepriaznivo vplýva na vysušovanie očí a môže viesť k únave a bolestiam hlavy ale tiež problémom s obličkami.


Dobrým zvykom je položiť si na stôl pohár alebo priložiť fľašu vody. Pre tých zabudlivejších odporúčame si na telefóne nastaviť časovač alebo pripomienku.


Zároveň nezaškodí si pre vodu chodiť v pravidelných intervaloch aj do kuchyne. Okrem pitia tak absolvujete aj pauzu, pri ktorej sa viete prejsť a ponaťahovať.


 

Oči


Absolútna jednička v zozname problémov u digitálnych arťákov sú ťažkostí s očami. Vysušené, červené či boľavé oči. Opuchnuté viečka, nadmerné slzenie. Zvýšený očný tlak, zmena dioptrií, kŕče a mykanie očných svalov, bolesti hlavy a migrény. To všetko a viac patrí medzi absolútne najčastejšie problémy. Pritom prísť o zrak je pre arťákov asi najhorším osudom týkajúcim sa ich tvorby.


Príčiny týchto problémov sú spojené primárne s nadmerným sledovaním monitora, prepätím všetkých očných svalov, nedostatočným žmurkaním. Prispieva tiež modré svetlo z monitorov, konštantné zaostrovanie a vzdialenosť od monitora ale aj nedostatočné sekundárne osvetlenie.


Predpísanie okuliarov či operácia očí je bod, do ktorého sa nikto z nás nechce dostať. Preto je prevencia nielen dôležitá ale priam nutná. Vždy. Za každých okolností.


Prevencia

Na suché oči máme v lekárňach k dispozícií celú radu kvapiek, ale ich použitie je spájané s oddialením symptómov a nerieši príčinu.


Pokiaľ pre nás pri kreslení v danom momente nie sú dôležité farby, je vhodné prepnúť monitor do nočného režimu, ktorý eliminuje intenzitu modrého svetla.


Použiť sa dajú aj okuliare, ktoré majú filter modrého svetla a ochranu proti odleskom tzv. "antireflexné sklá". Slnečné okuliare vhodné určite nie sú.


Sekundárny zdroj svetla za monitorom pomáha rozptýliť vysoký kontrast žiarivej obrazovky a tmavého okolia. Lampa svietiaca na stenu za monitorom alebo led pás nalepený na zadnej strane monitora sú rýchle a jednoduché riešenia, ktoré pomôžu upokojiť oči.


Tak ako pri predošlých problémoch aj tu je dôležité si pravidelne dávať prestávky, kedy sa nepozeráme na monitor ale ani do telefónu či iný display.


Niekedy ale nepomôže nič a oči jednoducho štípu, slzia, praskajú nám žilky. To je jasné znamenie, že treba prestať pozerať do monitora. V takom bode je najlepšie uložiť si prácu a pre daný deň už viac oči nenamáhať.Mentálna únava


Okrem fyzických prejavov námahy sa u arťákov objavujú aj problémy emočného alebo psychického charakteru naviazané na tlak z okolia, médií a sociálnych sietí či práce. Prispieva aj zlé vnímanie vlastnej hodnoty, ako aj hodnoty našej práce. Dôvody a príčiny sa líšia od človeka k človeku, a tieto problémy sú obvykle príliš osobné a preto majú arťáci problém o nich otvorene hovoriť.


Medzi tie závažné patrí úzkosť, depresia, stres, syndróm vyhorenia, podráždenosť, nízke sebavedomie a impostor syndróm, problémy so spánkom a v neposlednom rade aj alkoholizmus či užívanie drog.


Týchto problémov je naozaj mnoho, ich riešenie nikdy nie je jednoduché a zotavenie môže trvať od mesiacov až po roky. Ani to ale nie je zárukou, že sa budeme cítiť lepšie alebo že sa daného problému úplne zbavíme.


V tomto článku sa budeme venovať skôr krokom, ktoré môžete podniknúť keďže témy ako burnout syndróm, impostor syndróm, art blok a ďalšie - sú zložité a obsahovo veľké témy, ktoré chceme spracovať samostatne.


So závažnými mentálnymi ťažkosťami vám môže pomôcť jedine psychoterapeut. Pred tým než ho ale navštívite, môžete skúsiť niekoľko aktivít, ktoré vám pomôžu identifikovať či ide len o momentálnu náladu alebo závažnejší problém.

Aktivity

Prvým krokom je uvedomiť si že niečo nie je v poriadku.

Kamaráti sa vám vyhýbaju, lebo s vami nie je reč. Ste neustále podráždení a vybuchnúť je pre vás záležitosť sekundy. Máte problém so spánkom či sústredením. Je pre vás problém nájsť v mysli pozitívne myšlienky či reakcie. Nechce sa vám nič tvoriť alebo vám predstava tvorby vyvoláva pocit nevoľnosti… to a mnoho ďalšieho je známkou že sa niečo deje.


Môže ísť o dočasný - momentálny stav - ale rovnako môže ísť o dlhodobý skrytý problém. Ak akokoľvek a kedykoľvek nadobudnete pocit že niečo nie je v poriadku, je čas na druhý krok.


Tým je oddych a odstup. Zoberte alebo naplánujte si dovolenku v práci. Nechajte tablet vypnutý. Nepozerajte na instagram či facebook stránky s artom. Jednoducho vypnite. Dajte si prechádzku či bublinkový kúpeľ. Navštívte rodinu či priateľov s ktorými sa cítite príjemne. Športujte. Čokoľvek, čo vás upokojí, a eliminuje stres.


Netreba zabúdať na vhodné stravovanie, pitný režim, dobrú životosprávu, spánkový rytmus a životný štýl.


Počas oddychu sa často rýchlo ukáže kde vo vašom živote sa objavujú stresové faktory. Či už ide o stres z práce, kolegov, rovesníkov. Stres zo samotnej tvorby alebo len nedostatok spánku. Pokiaľ sa ani po výdatnom a zaslúženom oddychu necítite lepšie, môže to znamenať že príčina je niekde inde.

Ďalšou vhodnou akciou je nájsť podporu vo svojom okolí. Arťáci, ktorí prežívajú akýkoľvek symptóm mentálnych či emočných ťažkostí, sa zvyknú uzatvárať a izolovať od rodiny a priateľov. Aj keď je to pre mnohých náročné - je dôležité ostať v kontakte. Najlepšie je zdôveriť sa obľúbenej osobe, kamarátovi, alebo členovi rodiny.

Netreba mu popisovať detaily. Stačí vyjadriť, že sa necítite dobre. Že máte ťažkosti.


Rovnako efektívne je nájsť si ľudí s podobnými ťažkosťami, alebo ľudí s podobnými skúsenosťami. Nie len, že vám rozumejú viac než ktokoľvek iný, ale mnohí si prešli podobnými situáciami a vedia vás nasmerovať správnym smerom k riešeniu. Mnohé art-komunity majú členov, ktorí rozumejú a chápu citlivosť podobných problémov, a navzájom si pomáhajú ich prekonávať.


Ak sa ukáže, že vaše problémy siahajú omnoho hlbšie, že strácate kontrolu alebo že ste paralyzovaní vašim problémom, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc psychoterapeuta, ktorý vám v rámci terapií pomôže riešiť váš stav.


Ak máte akútny problém, neváhajte kontaktovať niektorú zo slovenských liniek pomoci. Ich odborníci vám ochotne pomôžu a nasmerujú vás k ďalším krokom.

Nájsť ich možete tuto:

https://ipcko.sk

https://dobralinka.sk

https://chcemsazabit.sk/kontakty-pomoci/

https://www.krizovalinkapomoci.sk

 


Záver


Art je skvelá forma relaxu, ak ho tvoríme s radosťou, pre seba samých a hlavne ak si tvorbu užívame bez nátlaku. Všetkého veľa ale škodí a to platí aj tu.


Nadmerná fyzická či psychická námaha môže viesť k závažným zdravotným problémom, ktoré nás môžu trápiť do konca života. Netreba preto zabúdať na prevenciu v každom smere.


Prevencia a prestávky prospievajú aj k tomu aby sme mali nad umením zdravý nadhľad. Nie nadarmo sa hovorí, že má arťák pri práci pravidelne odstupovat, pozerať sa na svoje veci z rôznych uhlov, či si pýtať feedback od kamošov. Prestávky na strečing, pitný režim či uvoľnenie očí sa dajú využiť tak aby sme si nie len oddýchli, ale zároveň mali lepší prehľad o tom čo práve robíme a čo sa okolo nás deje. Treba využiť prechádzky, kamošov, kolegov, arťákov aby sme sa neizolovali mentálne, pracovne ani osobne. Ak už problémy nastali, treba sa s nimi zdôveriť. A ak sú problémy závažné je dôležité neodkladne vyhľadať odbornú lekársku pomoc.


Na túto tému sa dajú napísať celé zborníky kníh plné rád, riešení a odborných znalostí. Preto ak máš podobný arťácky problém, alebo máš otázky, či postrehy, neváhaj nás kontaktovať na Discorde našej artovej komunity alebo mailom na artovisko@gmail.com
77 views

Recent Posts

See All