top of page

ART Knihy pre začiatočníkov


Je možné, že po prečítaní si poviete, že tu veľa kníh chýba alebo prečo som nezahrnula tú, alebo onú knihu. Tento článok je zhrnutie tých, ktoré som prečítala a mám s nimi skúsenosť, preto by som vám ich rada odporučila. Všetky knihy sú v anglickom jazyku, nakoľko slovenské publikácie v oblasti digitálnej umeleckej tvorby takmer vôbec neexistujú. Preto dúfam, že aj napriek tomu sa po nich rozhodnete siahnuť.
 

Art Fundamentals

(3dtotal Publishing)

Možnosti kúpi:

Ako už samotný názov vypovedá, kniha je zameraná na základy artu, konkrétne na vybavenie čitateľa na začiatok cesty umelca. Napriek tomu, že jednotlivé kapitoly nezasahujú do hĺbky danej témy, je kniha výborná pre všetkých začiatočníkov, ako aj pre tých, čo si chcú základy oprášiť.

Art Fundamentals sa zameriava na 5 oblastí, a to na Svetlo a Tvar, Farbu, Kompozíciu, Perspektívu a Hĺbku a v poslednej kapitole Anatómiu.


Kniha uvádza začínajúceho arťáka do sveta umenia pomocou základných nástrojov na prácu, aby mali prvé ilustrácie dostatočne silné základy, na ktorých možno ďalej stavať. Každú oblasť možno potom hlbšie naštudovať z iných zdrojov ktoré sa danou témou detailnejšie zaoberajú.


Art Fundamentals ponúka začiatočníkom definície výrazov ako odtieň, saturácia a hodnota farby, zlatý rez, pravidlo tretín alebo línia horizontu. V kapitolách sú vysvetlené základné princípy svetla, jednobodová, dvojbodová a trojbodová perspektíva ako aj anatómia ľudského tela z rôznych uhlov.

Kniha je veľmi vhodne zostavená pre každého začínajúceho digitálneho arťáka.


 

Beyond Art Fundumentals

(3dtotal Publishing)

Už sa nedá kúpiť, treba sledovať bazár a podobne.
Oproti predchádzajúcej knihe je táto vhodná pre umelcov, ktorí už majú solídny základ. Ide skôr o doplnenie vedomostí, nie však veľmi potrebných pre úplných začiatočníkov. Hlavnou témou knihy je to ako docieliť pri tvorbe ilustrácii vyvolanie určitých pocitov u diváka. Kniha poskytuje návod na vytvorenie obrázku k vybraným emóciám, ako je hnev, nádej, strach či láska. Celkovo obsahuje 18 pocitov alebo emócií a každá je podrobne vysvetlená, ako k nej pri tvorbe daný arťák pristupoval.

Kniha je ukončená tvorbou niekoľkých umelcov, ktorí si vybrali taký pocit aký chceli v pozorovateľovi vzbudiť a vysvetľujú ako nad danou témou rozmýšľali a ako ju nakoniec vypracovali.

Napriek tomu, že ide o veľmi zaujímavé čítanie, táto kniha nie je vhodná pre čerstvých nováčikov. Určite by som ju odporučila pokročilejším arťákom, nakoľko pre nováčikov by mohlo ísť o príliš veľké množstvo informácií, ktoré by zo začiatku nevedeli použiť. Druhou nevýhodou je, že kniha sa už netlačí. Treba sledovať bazáre alebo prípadne dúfať, že 3dTotal vytlačí novú verziu.


 

Perspective Made Easy

(Ernest R Norling)

Možnosti kúpi:

Každý arťák potrebuje silné základy pre svoju tvorbu a jednou z neoddeliteľných súčastí je perspektíva. Kniha Perspective Made Easy ponúka výborný nástroj na akúkoľvek tvorbu v perspektíve, je písaná dostatočne stručne, aby čitateľa nenudila, ale poskytla všetky dôležité informácie. Okrem základov ako je jedno, dvoj a trojbodová perspektíva podáva návod ako pracovať s objektmi v priestore, aby ste na konci knihy vedeli vytvoriť akýkoľvek objekt v akomkoľvek uhle.


Kniha je malá a šikovná, nie veľmi drahá, ale obsahuje všetky potrebné informácie na tvorbu s perspektívou. Určite patrí k pár “must have” knihám, ktoré by mala obsahovať každá arťácka knižnica.


 

Framed Ink

(Mateu-Mestre, Marcos)

Možnosti kúpi:


Jedna z najdôležitejších kníh pre tvorbu, Framed Ink učí arťáka nielen ako tvoriť ilustrácie, ale ako používať svetlo a tieň, siluetu a atmosféru vo svoj prospech. Hlavnou podstatou knihy je tvoriť obrázky, ktoré rozprávajú príbeh, aj keď sa jedná o 2D statickú tvorbu.
Pomocou umiestnenia kamery nás kniha naučí ako vytvoriť určitý pocit, alebo atmosféru, pomocou negatívneho svetla, ako viesť oko, ako rozostaviť postavy alebo objekty k vytvoreniu dobrej kompozície, ktorá vedie oko pozorovateľa podľa nášho želania.


Framed Ink obsahuje pre každý príklad jednu detailnú ilustráciu ako aj zjednodušený obrázok ilustrácie výraznejšie naznačujúci kompozíciu a vedenie oka pozorovateľa. Kniha sama o sebe obsahuje veľké množstvo príkladov, každý je veľmi jasne popísaný a preberá iný problém, s ktorým by sa pri plánovaní obrázku mohol arťák potýkať.


Nech ste character alebo environment arťák, táto kniha si nájde uplatnenie u každého. Framed Ink odporúča veľa slávnych digitálnych arťákov.


 

Color and Light

(James Gurney)

Možnosti kúpi:

Ak už máte v knižnici Art Fundamentals alebo inú knihu o základoch a chceli by ste sa dozvedieť viac o práci s farbami a svetlom, určite siahnite po tejto. Color and Light podrobnejšie vysvetľuje prácu so svetlom v rôznych svetelných podmienkach, aj to ako sa svetlo správa podľa zdroja a množstva, v ktorom na objekt dopadá.


Čitateľ sa dočíta o tom, akým spôsobom namaľovať environment zahalený v hmle, pršiaci deň, ako aj postavu v svite mesiaca. V knihe je veľa podkapitol venovaných drobným problémom, s ktorými sa arťáci môžu stretnúť. Okrem svetla sa dozviete veľké množstvo trikov a spôsobov ako pracovať s farbami a ich spoločný vplyv navzájom.


Nakoniec vás môžem uistiť, že neexistuje arťák, ktorému by som Color and Light neodporučila. Nech ste začiatočník alebo profesionál, táto kniha vám vždy pomôže sa zlepšiť.


 

Figure Drawing

(Michael Hampton)

Možnosti kúpi:


Pre tých, ktorým anatómia robí problémy a potrebujú trošku iný prístup k figurálnej tvorbe určite pomôže práve táto kniha. Figure Drawing poskytuje alternatívny pohľad na tvorbu postáv, a to vďaka zjednodušeným tvarom ľudskej anatómie. Hampton sa v knihe sústredí na zjednodušenie väčších tvarov ľudského tela, ako je torzo, panva, hlava a jednotlivé končatiny. Taktiež sa sústredí na líniu pohybu, aby figúry pôsobili živo a nie nerealisticky. Aj keď sa v knihe spomínajú svaly a kosti, ide najprv o zjednodušené tvary, kde autor vysvetľuje ich zmenu spôsobenú pohybom a ich napojenie na zvyšok tela. Neskôr nadväzuje vysvetlením jednotlivých svalov a ich tvarom pri pohybe. Hampton prechádza aj detaily ako prsty a ich jednotlivé články, ako aj ako sa postaviť ku kresleniu nosu či pier.

Túto knihu by som určite odporučila všetkým no najmä začiatočníkom, je veľmi dobre napísaná a všetko je jasne vysvetlené.


 

The Ultimate Concept Art Career Guide

(3dtotal Publishing)

Možnosti kúpi:


The Ultimate Concept Art Career Guide bola vytvorená pre všetkých arťákov, ktorí ešte možno nevedia čo presne chcú robiť alebo pre tých čo už vedia, že sa chcú vybrať cestov Concept Artistu. Táto kniha je vhodná pre všetkých, nech ste v akomkoľvek kroku dostať sa k svojmu vytúženému jobu. Vnútri sa dočítate o tom čo vlastne ten concept art je, aké tooly k nemu potrebujete, akú cestu vzdelania si má človek vybrať, ako si vytvoriť portfólio, ktoré skilly štúdia v concept artistoch hľadajú ako aj ako vyzerá práca concept artistu a aké sú iné možnosti okrem práce v štúdiu. Kniha je určite dobrá pre tých, ktorí sa nemajú koho opýtať ako táto práca vyzerá, čo obnáša a ako taký denno denný život concept artistu vyzerá.

V súčasnosti je vo väčšine kníhkupectiev vypredaná, treba si napísať priamo na informácie či vám ešte vedia knihu zohnať.


 

Na koniec…


… netreba kúpiť všetky knihy, ktoré kto napíše. Stačí nájsť pár tých, ktoré vám po prečítaní dodajú pridanú hodnotu a vďaka ktorým sa v arte posuniete ďalej. Podstatou tohto článku nebolo, aby ste si museli kúpiť všetky vyššie uvedené tituly. Skôr ide o akýsi prehľad o čom dané knihy sú a či by vám potenciálne mohli pomôcť. Ak vás však zaujali, neváhajte po nich siahnuť. Verím, že neoľutujete.


Ktoré art knihy pre začiatočníkov sedia vo vašej arťáckej knižnici a myslíte si, že by nemali nikomu chýbať v zbierke?


Dajte nám vedieť na našich sociálnych médiach.


27 views

Recent Posts

See All