top of page

Grafické tablety


V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo grafických tabletov, niektoré dobré, iné lepšie a nejeden drahý. Keď ešte vezmeme, že ide o nelacnú investíciu, každý z nás vie, že je čas na prieskum. V tomto článku sme zhromaždili všetko potrebné na to, aby sme vám uľahčili výber.


Na začiatok, si predstavíme pár pojmov:


Pen Pressure - predstavuje silu prítlaku, ktorú tablet zachytáva od pera.

Stylus - pero komaptibilné s grafickým tabletom

Pen Computer - grafický tablet, ktorý obsahuje samostatne pracujúci počítač.


Pri brázdení stránok grafických tabletov sa Vám význam týchto slov veľmi zíde. Teraz, keď už vieme základné informácie na nakladanie z popisom tabletov, pozrime sa bližšie na druhy grafických tabletov. 


Druhy grafických tabletov


Pen Tablet - Často nazývané aj Intuos.Ide o tablet ktorý sa skladá z tabletu a stylusu. Pri používaní je tablet umiestnený na stole po ktorom arťák kreslí perom, zatiaľ čo pozerá na monitor.


Display Tablet - Ide o monitor, ktérý je kompatibilný so stylusom. Arťák pri kreslení vidí presne kde kreslí, pocit je podobný kresleniu na papier. Tablet ale musí byť pripojený k počítaču alebo laptopu.


Tablety s OS - Ide o tablety, ktoré majú vlastný operačný systém a hardware. V podstate sú to notebooky alebo klasické android a iOS tablety bez klávesnice s monitorom citlivým na prítlak a stylusom. Tieto zariadenia sa v poslednej dobe stali veľmi populárnymi voľbami pre grafické tablety. Ale o tom viac nižšie v článku.


Convertible - Predstavujú laptopy, ktoré ale obsahujú aj stylus a teda je možné ich používať ako grafické tablety.


Pri výbere akejkoľvek elektroniky je dobré pozerať aj na spoľahlivosť danej značky, nakoľko počítame s dlhoročnou zárukou produktu. Tu sme vám zoradili pár hviezd tabletového neba: 


Výrobcovia grafických tabletov


Wacom - je japonskou firmou ktorá pôsobí na trhu už 37 rokov a ich hlavné zameranie sú grafické tablety. Ak ste aspoň raz boli v banke niečo podpisovať alebo aspoň s rodičmi, šanca je, že ste Wacom tabletík stretli. Vo veľkom sa totižto používali a používajú v bankách a na poláciach pre elektronický podpis.


XP-Pen - pôsobí na trhu už 12 rokov, no populárnymi sa stali len nedávno. Napriek tomu, že rokov na trhu majú menej, svoju silu rýchlo na trhu presadzujú a nejeden arťák ich výkon a možnosti odporúča.


Apple - túto firmu všetci poznajú, no len málokto si dnes uvedomí, že do roku 2015 Apple Pencil neexistovala a teda ani možnosť iPady používať ako grafické tablety. Napriek tomu, že táto možnosť je na trhu len 5 rokov, čoraz viac sa teší veľkej obľube.


Huion - posledné roky sa Huion teší veľkej obľube. Ich tablety, podobne ako aj u XP- Pen sú cenovo prístupnejšie pre širokú verejnosť oproti Wacom a aj to je jeden z dôvodov prečo po nich ľudia radi siahajú.


Keď ste sa dostali až sem, myslíte to s tým grafickým tabletom naozaj vážne. Preto sme pre vás pripravili zoznam tabletov ktoré jednotlivé značky predávajú.Tak aké vlastne možnosti má dnešný arťák?


WACOM - nakoľko Wacom existuje na trhu už veľmi dlho, prešli si už niekoľkými verziami tabletov. V súčasnosti ponúkajú:

Intuos - ide o produktovú radu pen tabletov, ideálne pre začiatočníkov s štyrmi nastaviteľnými tlačidlami,
Intuos Pro - táto rada je asi najpopulárnejšou radou Wacomových tabletov. Ponúkajú ich v troch velkostiach S, M a L a taktiež v Paper Edition ( z papiera do digitálu),
Cintiq - sú nižšou radou od Cintiq Pro, ktoré Wacom predstavil len v roku 2018. Hlavnou výhodou je ich cenová dostupnosť ako aj ich vlastnosti,
Cintiq Pro - najvyššia rada profesionálnych tabletov. Najväčšou prekážkou pre arťákov predstavuje ich vysoká cena, avšak v art svete sú veľmi často používané vo väčšine štúdií,
MobileStudio Pro - ide o grafické tablety ktoré vo vnútri obsahujú plne funkčný počítač. Táto rada je vybavená takými komponentmi, aby tablet zvládal aj tie náročnejšie procesy.

 


XP - Pen - vďaka nízkej cene a úspechu narástla popularita XP - Pen a s ňou aj sortiment tabletov, ktoré táto firma ponúka:

Star - ide o najlacnejšie verzie tabletov od XP - Pen ideálnu pre začiatočníkov, niektoré tablety z tejto rady majú len kresliacu plochu bez nastaviteľných tlačítok,
Deco - tablety sú dostupné vo viacerých verziách, majú niekoľko nastaviteľných tlačítok, táto rada je akoby stupňom medzi Wacomovým Intuos a Intuos Pro,
Deco Pro - je dostupný v dvoch velkostiach S a M a istým spôsobom sa veľmi podobá Wacom Intuos Pro, no oproti Wacomovému tabletu je lacnejší a dá sa pripojiť aj na Android zariadenia,
Innovator - je display tablet, ktorý je akým si hybridom medzi Artist tabletmi a Deco Pro. Tablet má obrazovku na ktorú sa dá kresliť ale aj nastaviteľné tlačítka a koliesko na skrolovanie či zmenu veľkosti štetca. Tablet prichádza aj s vlastným stojanom, čo v prípade Wacom nie je štandardom
Artist - ide o display tablet, podobný Wacom Cintiqom. Ako aj v prípade Wacomu má táto rada verzie s Pro.


 

Apple iPad - v dnešnej dobe je iPadov veľké množstvo a len málo kto sa v nich vyzná. Z pohľadu arťáka sú však najdôležitejšia kompatibilita s apple pencil ako aj výkon daného zariadenia pre možnosti práce:

1st generation Apple Pencil - v roku 2015 vyšla Apple Pencil prvej generácie a odvtedy sa iPady môžu nazývať grafickými tabletmi. Táto pencil sa musí nabíjať pomocou lightning cable. Medzi kontatibilné modely patria:
Ipad (8 generácia)
Ipad Air (2020)
Ipad Mini 5
2nd generation Apple Pencil - od roku 2018 sa fanúšikovia ipadov mohli tešiť z novej apple pencil. Narozdiel od prvej generácie sa nabíja pripojením ceruzky o magnetický prúžok na tablete a je kratšia ako jej staršia sestra. Apple pencil druhej generácie je komp s:
Ipad Air (4 generácia)
Ipad Pro (11” a 12.9”)


 

Huion - od Huionu sa najviac teší úspechu tablet Kamvas. Zaujímavosťou niektorých Huion tabletov je, že majú takzvané soft buttons, ktoré tiež umožňujú nastavenie na požadovanú funkcionalitu.

Inspiroy - tieto tablety sú podobnejšie tým od XP - Pen, majú viac nastaviteľných tlačidiel a sú dostupné v rôznych velkostiach, vhodné pre začiatočníkov,
HS - rada tabletov veľmi podobných Wacom Intuos a Intuos Pro,
Kamvas - podobne ako u Wacomu Cintiq a u XP - Pen Artist ide o display tablety, predávaných v rôznych rozmeroch,
Kamvas Pro - taktiež veľmi podobné tablety tým od Wacomu Cintiq Pro


 

Verím, že vďaka tomuto článku sa budete trošku lepšie orientovať v svete grafických tabletov. Na koniec malé zhrnutie:


  • Ak ste začiatočnici, určite sa pozrite na XP-Pen radu Star a Deco alebo od Huionu na radu tabletov Inspiroy.

  • Ak máte trošku vyšší rozpočet a radi sa rozmaznávate tak neváhajte ani chvíľu a vyberte si Wacom Intuos.

  • Ak rozmýšľate nad upgradom od Intuosov a základných tabletov, tak stojíte na rozcestí dvoch smerov:

  • Vydať sa za ďalším pen tabletom a vtedy vám odporúčame Wacom Intuos Pro M, veľa profesionálnych arťákov ho používa dlhé roky a nevie si ho vynachváliť, prípadne siahnite po lacnejších alternatívach ako sú XP - Pen Deco Pro alebo Huion HS,

  • Alebo túžite po tom aby oko videlo, čo ruka robí - inak povedané zistili ste, že chce to predsa len ten display tablet. Možností je tu neúrekom. Vybrať si lacnejšie verzie od XP- Pen Artist alebo od Huion Kamvas, alebo utratiť viac peňazí a zakúpiť si Wacom Cintiq, v dnešnej dobe lacnejšia alternatíva k Cintiq Pro.

  • A keď ste predsa len trošku náročnejší, a často cestuje alebo sa presúvate, určite si premyslite kúpu iPadu. Ešte sme poriadne nestretli arťáka ktorý by ľutoval kúpu ipadu. 

Pre Začiatočníkov:


XP-Pen Deco mini7:

https://www.xp-pen.com/product/613.html

XP-Pen Star 03 V2:

https://www.xp-pen.com/product/44.html

Huion Inspiroy H430P:

https://store.huion.com/products/inspiroy-h430p

Huion Inspiroy H640P:

https://store.huion.com/products/inspiroy-h640p

Wacom Intuos Small:

https://estore.wacom.com/en-SK/wacom-intuos-small-s-bluetooth-black-en-de-sv-pl-ru-ctl-4100wlk-n.html


Pokročilí / Profesionáli:


Pen Tablets:

Wacom Intuos Pro: https://estore.wacom.com/en-SK/wacom-intuos-pro-medium-m-en-fr-es-it-nl-pth-660-s.html

XP-Pen Deco Pro:

https://www.xp-pen.com/product/432.html

Huion HS610:

https://store.huion.com/products/huion-hs610


Display Tablety:


XP-Pen Artist 15.6 Pro:

https://www.xp-pen.com/product/65.html

XP-Pen Artist 22R Pro:

https://www.xp-pen.com/product/541.html

Huion Kamvas 16:

https://store.huion.com/products/kamvas-16-2021

Huion Kamvas 22:

https://store.huion.com/products/kamvas-22-series

Wacom Cintiq 16:

https://estore.wacom.com/en-SK/wacom-cintiq-16-dtk1660k0b.html

Wacom Cintiq 22:

https://estore.wacom.com/en-SK/wacom-cintiq-22-dtk2260k0a.html


Ipady:


IPad Air:

https://www.apple.com/sk/ipad-air/

IPad Pro:

https://www.apple.com/sk/ipad-pro/
Autor článku: Petra Neroline Bajzová

Autor ťaháku: Peter Ondo

31 views

Recent Posts

See All