top of page

Mám používať referencie?Naša odpoveď je jednoznačne ÁNO a pravidelne!


Veľa arťákov sa zdráha pri tvorbe používať referencie. Obvykle z hrdosti a mylnej predstavy o svojich schopnostiach, alebo z pocitu viny že si potrebujú takto pomôcť. Že je to vlastne podvádzanie. Tento zlozvyk je rozšírený hlavne medzi začínajúcimi arťákmi ale neustrážený si vie nájsť cestu aj medzi pokročilejších. Pritom všetci experti z brandže, či už ide o komiks, film alebo videohry, neustále používajú referencie. Pravidelne a s hrdosťou.


Prečo máme pocit že používaním referencií podvádzame?


Narovinu, používanie referencií JE podvádzanie. Nepodvádzame ale svojich divákov alebo seba, či nedajbože remeslo. Podvádzame čas a našu klamlivú myseľ.

Predstavivosť je veľmi fluidná záležitosť, ktorá často svoje nedostatky rada maskuje. Takéto maskovanie ale funguje len kým sa odohráva v našich hlavách. Keď však takto zaplátanú a zamaskovanú predstavu dáme na papier, chyby a nedostatky sa ukážu veľmi rýchlo. Preto tráviť hodiny kreslením nefunkčných záplat je obrovská a hlavne zbytočná strata času.


U každého arťáka je dôvod pocitu podvádzania pri referencovaní individuálny, avšak zo skúseností si dovolíme tvrdiť, že je to okrem iného aj kvôli vplyvom z okolia a sociálnych médií. Či už ide o závisť, pocit ohrozenia, alebo nespokojnosť či dokonca nenávisť zo strany našich konkurentov a divákov, efekt je ten, že začneme pochybovať. A postupne prestávame vidieť používanie referencií ako nástroj na urýchlenie práce, obohatenie kvality a vzdelávanie sa. Namiesto toho sa z tejto efektívnej metódy stáva tabu.


Je dôležité pochopiť, že internet je divoké miesto bez filtra, plné ľudí, ktorí nás svojimi názormi ťahajú dole, na svoju úroveň. Ak my prestaneme používať referencie - oni sa nemusia toľko snažiť. Tu si treba položiť otázku:


“Chcem byť lepším arťákom ako som bol / bola včera alebo chcem vyhovieť ľuďom, ktorých zaujíma iba ich vlastný názor a blaho? Za nás je odpoveď opäť jednoznačná. Chceme byť lepšími arťákmi!

Samozrejme - v dnešnej dobe je hranica medzi referenciou a plagiarizmom veľmi tenká. Hlavne na internete a sociálnych médiách Preto je dôležité sa naučiť rozoznávať kde táto hranica leží. Všeobecne nám ale veľmi dobre funguje pravidlo že “Referencia nemá slúžiť ako predloha pre kopírovanie, ale pre overenie správnosti. To platí rovnako pre myšlienku, motív, štýl, techniku, kompozíciu, jednoducho pre všetky časti umeleckého diela.

Príklad využitia referencií od nášho člena Vladimíra Poláka
Príklad využitia referencií od nášho člena Vladimíra Poláka

Prečo je dobré používať referencie?


Tu je zopár skvelých dôvodov:


Šetrenie času

Ak niečo nevieme nakresliť - nemá zmysel tráviť hodiny tým, že sa snažíme nejakým zázrakom prísť na to ako to nakresliť správne. Nájdeme si refku, pozrieme sa ako tá vec vyzerá a nakreslíme ju podľa toho. Namiesto 4 hodín práce máme 20 minútovú záležitosť a zvyšný čas môžeme venovať buď tomu, že si o danom objekte niečo naštudujeme alebo, sa môžeme posunúť na ďalšie veci.


Kontrola správnosti

Nie sme si istí aké dlhé je predlaktie, nevieme trafiť farbu búrkových mrakov, netušíme koľko pruhov má zebra. Opäť. Bez správnej referencie iba hádame a vo finále naša kresba vyzerá zvláštne. Príliš dlhé ruky, žiarivé mraky v búrke, zebra čo vyzerá jak čiarový kód…


Inšpirácia

Referencie sú nevyhnutnou potrebou pri tvorbe z predstavivosti. To že niečo vo vašej hlave dáva dokonalý zmysel vôbec nemusí byť jasné a pochopiteľné pre diváka. Platí to dvojnásobne ak tvoríme niečo čo ešte nikto iný pred nami nevidel. Ak chceme nakresliť nový futuristický design pre auto, je dobré prostredníctvom referencií vidieť a vedieť čo považujú iní ľudia za “futuristické” auto. Aké nové trendy v dizajne sa používajú, čo už bolo vymyslené a čo ešte nie. Akí sú relevantní autori, ako sa futuristický design vyvíja. Tu by sme radi zároveň spomenuli, že vždy existovala umelecká tradícia hľadania inšpirácie aj u iných generácií autorov a snaha pochopiť ako premýšľajú. Referencia je totiž bohatšia keď pochopíme spôsob ako nad daným dielom autor premýšľal, než keď ju študujeme a využívame bez kontextu.


Riešenie problémov

Potrebujeme nakresliť koč ťahaný koňmi. Na to ale nemusíme znova vymýšľať koleso. Pomocou referencií nakreslíme to čo dobre funguje, čo ľudia poznajú a my sa tak môžeme sústrediť na iné podstatné veci a vlastné umelecké vyjadrenie.

Zároveň je dobré zamyslieť sa nad tým čo je nutné dizajnovať a čo nie. Pri dizajne sa chceme zamerať na veci, ktorými dokážeme dizajn posunúť alebo vylepšiť. Napríklad Popoluškin čarovný koč. Vieme že je to koč, lebo má všetky atribúty koča. Dizajnér sa tak nemusel zaoberať tým ako koč vyzerá alebo funguje. Namiesto toho venoval čas tomu aby vymyslel ako by vyzerala jeho čarovná verzia.

Vzdelávanie

Čím viac používame referencie, tým viac vecí, obrazov a riešení sa nám ukladá do našej vizuálnej pamäte. Do našej vizuálnej banky. Tým sa učíme kresliť stále lepšie. Niektoré veci, ktoré máme napozerané 10 000 krát, už potom vieme nakresliť dostatočne dobre aj bez použitia refky. Tým to ale nekončí. Je tu niekto z nás, kto môže povedať že už videl všetko a vie všetko nakresliť dokonale presne, zo všetkých uhlov, v každom svetle a v rôznych štýloch priamo z hlavy? My teda určite nie.

Samozrejme je dobré a dôležité zamerať sa hlavne na veci, ktoré nás bavia, a vďaka ktorým cítime radosť z tvorby. Nechceme si predsa znechutiť našu vášeň tým že budeme kresliť to čo nás nebaví.

Používanie referencií by preto malo byť súčasťou tvorivého procesu každého z nás. Nie je to tabu - je to nástroj, vďaka ktorému môžeme tvoriť lepší art rýchlejšie, lepšie a efektívnejšie.


Nevieš ako začať?
A ak nám stále neveríš - prečítaj si čo si o tom myslí známy umelec na twitteri.

https://twitter.com/SavageSmallwood/status/1534583371766153216


Takže smelo do tvorby, a nezabudni že referencie sú nástroj - nie nepriateľ.


54 views

Recent Posts

See All